Tütün Kolonyası

Tütün Kolonyası

Tütün kolonyası kalıcı kokusu ile bilinen bir kolonyadır. Hem ferahlık verici olması hem de parfümü çağrıştıran kokusu ile tütün kolonyası kolonyalar arasında en çok tercih edilenler arasındadır. İçeriğinde tütün esansı, etil alkol, distile su ve methyl gluceth bulunur. Kolonya genellikle içerdiği yüksek oranda alkol ve esansların ferahlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Tüm kolonyalar içeriğindeki alkol oranı nedeniyle havaya hızla karışır ve geride ferahlık verici bir koku bırakır. Aslında alkolün ferahlık verici etkisi hava ile temas ettiğinde hızla soğumasından kaynaklanır. Ortaya çıkan bu soğuma ile ciltte bıraktığı serinlik etkisi de rahatlamaya neden olur.

Tütün kolonyasının içeriğinde diğer kolonya çeşitlerine göre daha fazla alkol bulunur. Bu özelliği sayesinde ayıltıcı etkisi daha fazladır.

Kolonyaya olan yoğun ilgi nedeniyle kimyagerler pek çok aromatik koku çeşidinde kolonya üretimi yapmaya yönelmişlerdir. En çok tercih edilenlerden kokulardan bazıları zambak, limon, misk-i amber, gül kolonyasıdır. Kolonya kullanımı kişisel tercihe ve yerine göre değişiklik gösterir. Tütün kolonyasının yoğun aroması nedeniyle diğer kokulara göre ilk sırada tercih edilir. Daha fresh kokuların başında da limon kolonyası gelmektedir.

Tütün kolonyasının yanı sıra tütün esasından üretilen diğer koku verici ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünlerin başında tütsü, tütün esanslı mum, oda kokuları da kullanılmaktadır. Zaman zaman oda kokuları olarak da sıklıkla kullanılmaktadır.

Tütün Kolonyası
Tütün Kolonyası

Bir zamanların erkek parfümü: Tütün kolonyası

Eskiden parfüme erişmek herkes için kolay değildi. Parfümü genellikle yüksek tabaka insanlar kullanırdı. Bu yüzden kolonya hem daha ucuz hem de daha rahat ulaşılan bir kozmetik ürünü olmuştur.

Kadınlar daha hafif kokuları tercih ederken, erkekler ise tütün kolonyası gibi kokusu daha ağır ve kalıcı kolonyaları tercih ederdi. Bu nedenle tütün kolonyası erkek ile özdeşleşmiş bir kolonya çeşididir.

Tütün kolonyasının zararları var mıdır?

Tütün kolonyası, esas olarak içinde tütün yaprağı özü bulunan bir kolonyadır. Tütün kolonyasının kullanımı bazı olumsuz etkiler doğruabilir. Bunlar şunları içerebilir:

  1. Cilt tahrişi: Tütün kolonyaları, ciltte tahrişe neden olabilir. Bu özellikle, tütün kolonyası, alkol içeriği yüksek olduğu için hassas cilde sahip kişiler için özellikle sorunlu olabilir.
  2. Göz ve burun tahrişi: Gözlerin ve burunun tahriş olmasına neden olabilmektedir. Bu özellikle, kolonyayı uygularken yanlışlıkla göze veya buruna temas ettiğinde geçerli olur. Burunda koku sinirleri tahriş olabilir.
  3. Alkol zehirlenmesi: Tütün kolonyasının, içeriğinde yüksek oranda alkol bulunur. Bu nedenle, aşırı kullanımı alkol zehirlenmesine neden olabilir.
  4. Bağımlılık riski: Tütün kolonyası, nikotin içermez ancak tütünün içeriğinden dolayı birçok kişi tarafından sigarayı bırakmak için kullanılır. Ancak, tütün kolonyasının sık kullanımı da bağımlılık riskini artırabilir.

Bu nedenlerle, tütün kolonyalarını kullanmadan önce özellikle cilt hassasiyeti veya alkol hassasiyeti gibi özel durumlarınız varsa, doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, tütün kolonyasının kullanım miktarına dikkat etmek, göz ve burun temasından kaçınmak ve alkol zehirlenmesi riskini en aza indirmek için ölçülü kullanmak önemlidir.

Benzer Gönderiler