Limon Kolonyası

Limon Kolonyası

Kolonya özellikle son dönemlerde sadece ülkemizde değil neredeyse tüm dünyada kullanılmaya başlayan ve büyük bir yükseliş yaşayan önemli ürünlerden biri olmaktadır. Limon kolonyası, kolonyaların arasında en yaygın kullanılanıdır. Ancak, şu sıralar oldukça popüler olan kolonyanın tarihi ne zamana kadar uzanıyor merak konusu olabilmektedir.

Bilinenlere göre kolonya ilk kez 1300’lü yıllarda Almanya’nın Köln şehrinde üretilen bir üründür ve daha sonra Avrupa’nın pek çok ülkesine yayılmıştır. 15 inci yüzyıldan sonra ticaret gemileri ile dünyaya açılan kolonya, günümüzde en çok tercih edilen tıbbi ve kozmetik ürünlerin başında gelir.

Kolonyanın pek çok türü bulunmaktadır. Hemen her bitkinin esansından kolonya üretilmiştir. En bilinen kolonya çeşitleri tütün kolonyası, limon kolonyası, yasemin kolonyası, mandalina kolonyası, beyaz zambak kolonyasıdır. Kişilerin koku algısına göre değişkenlik gösteren kolonyanın en çok tercih edilen çeşidi ise limon kolonyasıdır. Esans yoğunluğu arttırılmış aromatik yağlar ortam kokularını gidermek ya da ferahlık sağlamak için oda kokuları olarak kullanılmaktadır.

Limon Kolonyası
Limon Kolonyası

Limon kolonyası içeriğinde neler vardır?

Uçucu yağ ve içerdiği güçlü bitki bileşikleri sayesinde anti-mikrobiyal, anti-fungal ve anti-viral özelliklere sahiptir. Alkol ise virüs ve bakterilere karşı etkili olduğundan, hijyen ve temizlik açısından etkilidir.

Kolonya içerisinde bulunan alkol nedeniyle ferahlık sağlar. Klasik limon kolonyasında 80 derece etil alkol, limon esansı ve su bulunmaktadır. İşte bu nedenle ferahlamak için sıcak günlerde kullanılmaktadır.

Limon kolonyasının kullanıldığı yerler

Limon kolonyası baş ağrısını giderir

Türk kültüründe hemen her coğrafyada rastlanan kolonya oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon kolonyasının zaman zaman tıbbi amaçla kullanılan kolonyalar arasında olduğu da bilinmektedir. Günümüzde pek fazla tercih edilmese de hemen her evde ilk yardım çantasının yanında bulundurulmaktadır. Hafif yaralanmalarda, sinek ve böcek ısırmalarında yaralı bölgeye hemen kolonya dökülürdü. Halen başımız ağrıdığında alnımıza ve şakaklarımıza sürdüğümüz limon kolonyası ile yapılan masaj ağrıyı hafifletir. Eskiden beri içeriğindeki alkol ve verdiği ferahlık nedeniyle baygınlık geçiren veya fenalaşan insanlara ilk yardım amacıyla önce limon kolonyası koklatılır.

Bakterilere karşı korur. Günümüzde bakteri ve mikroplardan korunmak için hemen herkesin çantasında dezenfektan amaçlı da bulunur. Bu pek çok bilim insanı tarafından teyit edilmiştir.

Kolonyanın hem cilde hem de sağlığa faydaları vardır. Sıcak yaz günlerinde limon esanslı kolonyaların kullanılması insana ferahlık verir ve serinlemesine yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra Limon kolonyalarının sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. Sinirli, üzgün veya kızgın olunduğunda kolonya sürmek ya da hafifçe koklamak kişiye kendini iyi hissettirir.

Güzel ve fresh kokusuyla ter kokusunun giderilmesinde yardımcı olur. Gün boyu rahat hissetmenizi sağlar.

Benzer Gönderiler